Aby poprawnie wyświetlić nagłówek zainstaluj Flash Player
Serwer www, serwer wirtualny
  

Serwer WWW


źródło: wikipedia, licencja: GNU FDL, autorzy

Webmaster

Webmaster (ang. mistrz sieci) – szeroki termin oznaczający opiekuna witryny internetowej. Zadania stawiane przed webmasterem są zróżnicowane i w zależności od skali jego projektu obejmują od dbania o wygląd serwisu po aktualizację, moderowanie oraz dalekoplanowy rozwój witryny.


Zakres działalności

Spośród ogólnej grupy webmasterów można wyróżnić osoby o określonych zadaniach, których obecność ujawnia się podczas projektowania bardziej rozbudowanych witryn. Nie wszystkie ze wspomnianych funkcji muszą występować jednocześnie, zaś w przypadku mniej złożonych serwisów kilka z nich może pełnić jedna osoba. Są to m.in.:
 • Webdesigner
  Web designer (projektant stron internetowych) - osoba zajmująca się tworzeniem, kontrolą i modernizacją designu - szaty graficznej stron internetowej. Funkcjonuje też określenie web developer. Nazywa się tak osobę, która nie zajmuje się wyglądem lecz prawie wyłącznie oprogramowaniem tzw. silnika witryny internetowej. Często projektowaniem, kodowaniem i szatą graficzną zajmuje się jedna osoba - webmaster. Lecz przy budowie bardzo rozbudowanych stron, tymi zadaniami zajmuje się cały zespół który można podzielić następująco:
  • Projektowanie - zleceniodawca z projektantem i web designerem.
  • Pisanie - główny webmaster.
  • Tworzenie szaty graficznej - web designer i webmaster (umieszczanie w kodzie HTML/XHTML)
  Wskazane jest stosowanie się do technik budowy stron internetowych standaryzowanych przez World Wide Web Consortium.
Popularne jest rozróżnienie prac przy serwisie na te, których efekt jest wykonywany przez serwer (ang. server-side) lub przez przeglądarkę użytkownika (ang. client-side).

Konfiguruje serwer WWW. Zapewnia bezpieczeństwo oraz wydajność oprogramowania udostępniającego serwis odwiedzającym. Często właściciel maszyny, na której znajduje się strona.

Definiuje strukturę bazy danych. Zapewnia spójność oraz bezpieczeństwo danych serwisu.

Tworzy kod serwisu w wybranym języku programowania. Odpowiada za sprawną wymianę danych pomiędzy stroną a odwiedzającym.

Dba o ogólny wizerunek serwisu i ustala podwykonawców. Właściciel witryny.

Dodaje nowe treści do podstron serwisu.


Forma działalności

Praca webmastera wykonywana na zamówienie innej osoby może wystąpić w dwóch postaciach: jako jednorazowe zlecenie, gdy webmaster wykonuje witrynę dostosowaną do potrzeb klienta, lub też jako stała praca, kiedy to stale opiekuje się konkretną witryną.
Poprawny CSS!   Valid HTML 4.01 Transitional
Tworzenie Stron Wrocław © 2008
Hosting Stron